Pytacie o ogólnopolską (centralną, krajową) bazę dzieci zakwalifikowanych do adopcji. Gdzie ją szukać i jak uzyskać do niej dostęp? Wiele osób chciałoby zobaczyć profile dzieci i ich zdjęcia. Czy jest to możliwe? Kto ma dostęp do danych z tej bazy? Obalamy mity z tym związane😉.

Zaczynamy od historii dziecka z krajowej bazy adopcyjnej, która wiele Wam wyjaśni. Dowiecie się z niej też jakie dzieci znajdują się w ogólnopolskiej bazie do adopcji:

Niemal zawsze jest ten sam schemat. Dziecko trafia z domu rodzinnego do opiekunów zastępczych. Zaniedbane, z ciąży wysokiego ryzyka (nierzadko związanej z nadużywaniem alkoholu przez MB), doświadczające różnych form przemocy. Stan jego zdrowia pozostawia wiele do życzenia.

Ośrodek adopcyjny sporządza kartę dziecka

Podczas kwalifikacji do adopcji przygotowywana jest karta tego dziecka. Pracownik OA odwiedza opiekunów zastępczych i zbiera informację o dziecku (i tak dobrze, bo bywa, że dziecko zapraszane jest do OA i tam poddawane ocenie w nowym, nieznanym mu otoczeniu). Wszystko trwa godzinę, czasem dwie.

Dziecko trafia do bazy ogólnopolskiej

Domyślacie się pewnie taka ocena kwalifikująca dziecko nie wypada dobrze. W efekcie „złej” oceny OA nie znajduje rodziców. Najpierw szuka ich wśród swoich kandydatów, później spośród rodzin z całego województwa.

W końcu dziecko trafia do „bazy krajowej”. Wtedy może być adoptowane przez rodziców nawet z drugiego krańca Polski. Dostęp do jego karty uzyskują wszystkie OA.

Zdarza się, że niektóre Maluchy mają szczęście i właśnie na typ ostatnim etapie znajdują rodziców. Ale jest też druga część dzieci, które „przepadają” w tym systemie. Według informacji w karcie są tak obciążone, że bez szans na adopcję.

Karta dziecka a rzeczywisty jego rozwój – dwa różne światy

Wraz z upływem czasu dzieci te zaczynają robić postępy, ich rozwój choć powolny, to jednak idzie do przodu. Nagle okazuje się, że nie jest tak źle, jak się wcześniej wydawało. Ale to jeszcze nie powód, by zmieniać kartę. Czasem ten potencjał jest widoczny tylko przez opiekunów, którzy na co dzień zajmują się dzieckiem. A specjaliści dalej są sceptyczni.

*

Wróćmy do pewnej Dziewczynki… Niestety ona również należała do tej drugiej grupy dzieci. Choć trafiła do „bazy krajowej” to według wszystkich OA, które miały dostęp do bazy, nie było rodzin, które według tych ośrodków adopcyjnych, były gotowe ją adoptować. A prawda była taka, że Nikt z osób starających się o adopcję nawet nie poznał tej Dziewczynki.

*

W końcu szukaliśmy dla niej wspólnie rodziców. Znalazła się rodzina z odległego województwa. Po długiej rozmowie z opiekunem prawnym zdecydowali się poznać kartę dziecka. Udali się więc do „swojego” OA. Opowiedzieli o Dziewczynce. Mieli kwalifikację właśnie na takie dziecko, w tym samym wieku, choć może z mniejszymi obciążeniami.

*

I wiecie, co mnie najbardziej zszokowało (ich zresztą też). Dowiedzieli się, że karta Dziewczynki już dawno została podarta, bo „kto by tam trzymał dokument sprzed prawie 2 lat”. Wprawdzie OA uzyskał do niej ponowny dostęp, ale musiał się w tym celu zwrócić do OA kwalifikującego dziecko. Gdyby nie ci kandydaci pytający o Dziewczynkę nigdy by tego nie zrobił, bo przecież nawet już nie pamiętał o jej istnieniu. Tak właśnie „giną dzieci” w bazie krajowej… Zapomniane. A przecież one również pragną być kochane. Mieć mamę i tatę…