Ile trwa adopcja dziecka i jak długo czeka się na dziecko adopcyjne? Odpowiedź znajdziesz między innymi w naszej Aplikacji „Ośrodki Adopcyjne”. Zawiera ona doświadczenia ponad 650 par i osób samotnych starających się o adopcję. Są OA, w których propozycja adopcji dziecka pada już w dniu otrzymania kwalifikacji na rodziców adopcyjnych. Spotkamy też i takie Ośrodki, w których zajmuje to lata.

Zastanawiasz się, skąd te różnice i ile trwa adopcja dziecka w Polsce? A przede wszystkim jak długo przyjdzie tak naprawdę Tobie czekać? Zależy Ci na szybkim przejściu procedury?  Chcesz skrócić formalności do minimum? Niestety to tak nie działa. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie i uświadomienie rodzicom z czym w przyszłości może przyjść im się zmierzyć, by ich decyzja była przemyślana i by nie kierowali się wyłącznie emocjami.

Jak długo trwa proces adopcyjny? Ile czasu on zajmuje, od chwili zgłoszenia się kandydatów do ośrodka adopcyjnego i ich zarejestrowania, aż do momentu przysposobienia dziecka? Czy możemy liczyć na jakieś przyśpieszenie czy ulgowe potraktowanie w ośrodku adopcyjnym?

Jak wynika z badań NIK średni czas oczekiwania przy adopcji wynosi około 2 lata. Jest on liczony od momentu zarejestrowania się kandydata/ kandydatów do orzeczenia przez sąd o przysposobieniu dziecka. 24 miesiące czekania – to bardzo długo. Pamiętajmy jednak, że jest to średni czas. Są niestety regiony w Polsce, gdzie czeka się jeszcze dłużej. Takim przykładem może być Kraków. Zdarza się, że proces adopcyjny trwa tu nawet i 5 lat.

Warto więc zwrócić uwagę na czynnik czasu, gdy wybieramy ośrodek adopcyjny. Koniecznie zróbcie gruntowne rozeznanie. Na szczęście nie obowiązuje rejonizacja. Teoretycznie możemy więc rozpocząć procedurę w dowolnym ośrodku adopcyjnym. Trzeba się jednak liczyć z długimi dojazdami. Dodatkowo pracownicy OA muszą odwiedzić kandydatów w miejscu ich zamieszkania, co w przypadku znacznej odległości może być problemem. Nie każdy OA wyrazi na to gotowość.

Ile trwa adopcja dziecka w Polsce?

Czas naszego oczekiwania na adopcję liczy się od momentu złożenia wszystkich, wymaganych dokumentów wraz z podaniem o przyjęcie. Dobrze więc tego nie odciągać i je dość szybko skompletować. Do niedawna nie było niestety regulacji prawnej określającej maksymalny, dopuszczalny czas  oczekiwania kandydatów na rozpoczęcie szkolenia od momentu zgłoszenia do ośrodka. My usłyszeliśmy w naszym OA, że mogą nas wpisać na kurs adopcyjny, organizowany dopiero za 2 lata. Na szczęście termin ten został przyśpieszony, po drodze kilka małżeństw wypadło z kolejki. I tak z 24 miesięcy zrobiło się już tylko około 14 (i tak zresztą jest to stanowczo za długo).

Nowelizacja ustawy z 2023 r. – czy wpływa na to ile trwa adopcja dziecka w Polsce?

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 2023 r. wprowadziła konieczność przeprowadzenia wstępnej oceny kandydata do przysposobienia oraz umożliwienie mu udziału w szkoleniu w szybszym terminie (do 4 miesięcy od złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów). Niestety malejąca liczba dzieci zakwalifikowanych do adopcji nie przyśpieszy tego procesu.

Znam rodziny, które przetrwały oczekiwanie na szkolenie, testy, diagnozy i procedury kwalifikacyjne, spotkania przygotowujące, samo szkolenie, a niestety nie wytrzymały próby czasu. Gdy minęły dwa lata od uzyskania kwalifikacji na rodziców adopcyjnych coś się w nich wypaliło. Znów wróciły wszystkie lęki i obawy związane z adopcją. Bo tak naprawdę ile można czekać i żyć w zawieszeniu? Każdy z nas ma niestety inną wytrzymałość.

Czym jest powodowane długie oczekiwanie na adopcję?

Dużo zależy od naszych „wymagań” dotyczących adoptowanego dziecka oraz otwartości na jego wiek i stan zdrowia. Z drugiej strony liczba zgłaszanych dzieci do ośrodków adopcyjnych nie jest równa liczbie dzieci zakwalifikowanych do przysposobienia. Część z nich zostaje odrzucona na tym etapie. Wynikać to może z zaburzeń RAD czy z silnej relacji dziecka z opiekunami zastępczymi. Pamiętajcie, że zdecydowanie łatwiej jest czekać na szkolenie niż na dziecko. Określając bardzo wygórowane kryteria to ostatnie może trwać latami.

Reasumując nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Ile czeka się na dziecko przy adopcji i ile trwa procedura?

Ma na to wpływ bardzo wiele czynników. Dlatego nie odkładajmy pierwszej wizyty w OA. Warto się do niej dobrze przygotować, ale wcale nie trzeba być w 100% pewnym.

W przygotowaniu pomogą Wam nasze lektury. Ich szczegółowy opis znajdziecie TUTAJ – SKLEP.

Musicie się liczyć z tym, że na samo szkolenie przyjdzie Wam czekać przynajmniej 4 miesięce, a na dziecko znacznie dłużej. Czasem jest to kwestia nawet kilku lat. W każdej chwili na tym etapie możecie zrezygnować/zawiesić procedurę. Zróbcie wcześniej dokładne rozeznanie, dowiadując się w ośrodku adopcyjnym ile szkoleń organizują w danym roku, a przede wszytskim jak długa jest lista kandydatów, którzy ukończyli kurs na rodziców adopcyjnych, oczekujących na dziecko.

Więcej szczegółowych informacji na temat wyboru OA znajdziecie we wpisie: „Wybór Ośrodka Adopcyjnego”.