Procedury adopcyjne, realizowane w poszczególnych ośrodkach adopcyjnych, mogą się od siebie różnić. Są jednak pewne stałe elementy (etapy działań), które wymusza Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej znowelizowana w 2023 r. Dokument ten reguluje całe postępowanie adopcyjne. Pozostawia ośrodkom adopcyjnym jednak pewną swobodę działania – stąd te różnice. Drugim ważnym dokumentem warunkującym proces przysposobienia dziecka jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Szczegóły postępowania adopcyjnego zostały określone w rozporządzeniach.

Pamiętajcie! W każdym ośrodku adopcyjnym procedura wygląda nieco inaczej. Warto zrobić wcześniejsze, dokładne rozeznanie, by wybrać miejsce, które najbardziej Wam przypasuje.

Szczegółowe informacje na temat adopcji i całego procesu adopcyjnego z uwzględnieniem najczęściej popełnianych błędów przez kandydatów na rodziców adopcyjnych znajdziecie w naszym Przewodniku po zawiłych procedurach adopcyjnych▶: „Kompendium wiedzy o adopcji. Narodziny miłości”. Książka jest dostępna tutaj: w💚 Sklepiku adopcyjnym. Powstała w oparciu o doświadczenia kilkuset par i osób samotnych, które przeszły procedury związane z przysposobieniem dziecka, (również i nasze😉) .

Jakie są etapy procesu adopcyjnego?

Wszystko zaczyna się od rozmowy informacyjnej. Pamiętajcie, że do niczego ona Was jeszcze nie zobowiązuje. Z drugiej strony już na tym etapie pracownik OA bacznie się Wam przygląda i każde wypowiedziane słowo może w przyszłości mieć znaczenie. Niestety większość kandydatów nie zdaje sobie z tego sprawy.

Pierwsze spotkanie w OA ma charakter informacyjny. Nie warto go odkładać.

Wstępna rozmowa informacyjna to czas, kiedy możecie o wszystko pytać. Pracownik OA powinien rozwiać Wasze wątpliwości, wyjaśnić jak będą przebiegać kolejne etapy oraz obalić mity na temat adopcji. Dla niektórych kandydatów to pierwsze spotkanie działa jak „kubeł zimnej wody”. Dowiadują się, że wcale nie będzie tak łatwo, zostaną poddani ocenie, a udział w szkoleniu zależy od uzyskania wstępnej kwalifikacji.

Na dodatek to przyszli rodzice czekają na dziecko, a nie odwrotnie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na propozycję dziecka ze strony OA jest długi, a procedura może trwać latami. Jak wynika z badań NIK zajmuje średnio 2 – 3 lata, od chwili zgłoszenia się kandydatów do ośrodka. Są województwa, gdzie jest ona jeszcze bardziej wydłużona – nawet do 5 lat.

Dla małżeństw pragnących mieć dziecko, którzy korzystali z różnych czasochłonnych form leczenia, to przecież całe wieki.

Dzieci kierowane do adopcji – kilka faktów

Wstępna rozmowa informacyjna w OA ma również uświadomić przyszłym rodzicom, jakie dzieci trafiają do adopcji. Nie są to zdrowe sierotki, które od razu odwzajemnią Waszą miłość i będą Wam dozgonnie wdzięczne. Samo kochanie może nie wystarczyć. Opieka nad dzieckiem odrzuconym, skrzywdzonym, niechcianym przez biologicznych rodziców nie jest łatwa. Z pewnością pojawią się problemy. Musicie być gotowi, by stawić im czoło, by nie poddać się, nawet gdy będzie bardzo ciężko.

Forma rozmowy informacyjnej na temat adopcji

Okres pandemii wymusił pewne zmiany w działalności ośrodków. Niektóre OA odstąpiły od konieczności odbycia pierwszej rozmowy informacyjnej w ich siedzibie.  Wystarczył w tym przypadku kontakt telefoniczny.

Na każdym etapie procesu adopcyjnego musicie wykazać się ogromną determinacją. Pamiętajcie, że na końcu tej drogi czeka na Was dziecko. Nie ma lepszej motywacji.